Znie to tak jednoducho. Otehotnieť. Ale niekedy sa stane, že síce všetko je v poriadku ale bábätko stále neprichádza. V dnešnej dobe je to už bežný fenomén, že zdravé páry majú problém prirodzene počať dieťa.
Keď si lekári už nevedia rady a nevidia dôvod prečo by to nemalo výjsť prichádza na radu fyzioterapia. V rámci rehabilitačnej metódy podľa Ľudmily Mojžíšovej vieme zlepšiť prekrvenie reprodukčných orgánov a podporiť tak ich správne fungovanie a schopnosť plodiť a donosiť dieťa.
V rámci fyzioterapie panvového dna u funkčnej sterility žien sa opierame o fakt, že vnútorný orgán a pohybový aparát sú dve navzájom komunikujúce prepojené zložky. Ide o takzvané viscerosomatické a somatociscerálne vzťahy. V našej chrbtici sa nachádza miecha, z ktorej vystupujú takzvané miechové korene. Z nich potom idú nervy ku konkrétnej skupine svalov, väzov, šliach, fascií a vnútorných orgánov. Ak dôjde k poruche napríklad vo forme blokády, útlaku alebo zmeny funkcie v ktorejkoľvek tejto časti zákonite to ovplyvní aj ostatné štruktúry, ktoré zásobuje rovnaký miechový koreň. Je teda zrejmé, že ak ovplyvníme napätie svalov automaticky sa ovplyvní aj napätie hladkej svaloviny vnútorného orgánu, zvýši sa jeho prekrvenie a tým zlepšíme aj jeho funkčnosť.
V rámci fyzioterapie sa najskôr zameriavame na dôkladné zhodnotenie stavu pohybového aparátu, ktoré nám napovie ako na tom je stav panvového dna a jeho vnútorných orgánov. V rámci vstupného vyšetrenia sa však nezameriavame výhradne na oblasť panvy ale hodnotí sa telo celkovo. Sprievodnými ťažkosťami pri funkčnej ženskej sterilite sú okrem zvýšeného napätia v svaloch panvového dna aj blokády spodnej časti chrbtice či rebier. V rámci rehabilitácie sa na základe vyšetrených štruktúr aplikujú mobilizačné techniky, ošetrenie svalov panvového dna per rectum( cez konečník ) a cvičebná zostava, ktorá sa mení v čase podľa zmien na pohybovom aparáte. Cieľom je dostať takzvaný normotonus – teda ideálne svalové napätie do celého tela. Ovplyvniť nie len držanie tela ale aj zefektívniť pohyb ako taký.
Pre nás v Active clinic je vždy neoddeliteľnou súčasťou terapie plodnosti aj psychoterapeutická liečba. Odporúčame ženám a párom vyhľadať psychológa, ktorý im pomôže pozrieť sa na ich situáciu s nadhľadom a ukáže im, kde možno ich psychika brzdí ich túžbu.
V dnešnej dobe existuje aj množstvo ľudí, ktorý sa zaoberajú takzvaným fertility coachingom. Osobne ho vnímam veľmi prospešne najmä pre ženy v riadiacich pozíciách, ktoré vo svojom pracovnom zaťažení musia udržiavať krok s mužmi a nemôžu si dovoliť načúvať svojim hormonálnym potrebám.
Ženské telo je cyklicky sa meniace s menštruačným a ovulačným cyklom. V každej fáze by sme mali k nemu pristupovať špecificky. V predovulačnej fáze si napríklad môžeme naložiť na plecia viac, avšak v čase menštruácie by sme mali viac oddychovať a zregenerovať sily.
Fyzioterapia ženskej sterility trvá zvyčajne 6 mesiacov. Za toto obdobie sa mnohým ženám nepodarí otehotnieť ale uvidia výrazný pokrok vo svojom prežívaní. Z pravidla do roku od záhajenia liečbe zhruba 40% žien s funkčnou ženskou sterilitou otehotnie a bez problémov donosí bábätko.
Fyzioterapiu odporúčam aj pred plánovaným umelým oplodnením. Úprava svalového napätie významne zvýši šance na nidáciu (zachytenie) plodu na stenách maternice.
Pamätajte, že každé ženské telo je schopné počať, donosiť a spontánne porodiť dieťa. Dôverujte svojmu telu, načúvajte ho, uvoľnite sa a robte veci tak ako ich cítite.