Únik moču nie je normálny
Inkontinencia moču je akýkoľvek nedobrovoľný únik moču. Častejšie sa s ňou stretávajú ženy ako muži. Mnoho žien si myslí, že po pôrode je toto úplne bežná vec a prídu na to veľmi nečakane. Často pri skákaní na trampolíne s deťmi. Avšak žiadny únik nie je normálny a treba ho riešiť čím skôr. Bežne ženám trvá takmer 3 roky kým sú “ochotné” túto ťažkosť začať riešiť. Avšak veľakrát už je problém rozvinutý natoľko že jeho konzervatívna terapia cvičením je náročná a zdĺhavá. Nehovoriac o tom, že žena je odkázaná na používanie inkontinenčných pomôcok.
3 najčastejšie chyby, ktoré robíme keď zachytíme, že sa nás týka únik moču : menej pijeme, skúšame cvičiť prerušované močenie, močíme preventívne. Tieto všetky neduhy ovplyvňujú náš močový systém. Bohužiaľ len negatívne. Vďaka prerušovanému močeniu a preventívnemu močeniu si meníme a kazíme takzvaný mikčný (cikací) reflex. Zjednodušene povedané, presviedčame našu nervovú sústavu, že by mala vysielať signál o potrebe moču inokedy ako je ona presvedčená. A postupne si zarábame na problém. Znížením príjmu vody zase chradnú naše obličky. Skúsme to inak! Prvý krok je zveriť sa svojmu gynekológovi, ktorý by nás mohol odoslať na urogynekologické vyšetrenie aby sme zistili o aký druh inkontinencie ide a následne môžeme navštíviť fyzioterapiu, kde nám už poradia ako správne cvičiť.
Rizikové faktory uniku moču :
- obezita
- fajčenie
- káva
- tehotenstvo
- vaginálny pôrod
- dvíhanie ťažkých bremien
- častý kašel ( astma, alergie)
- menopauza
- preventívne močenie
- odkladanie močenia
Prečo potrebujem pred cvičením návštevu urogynekológa?
Inkontinencia môže mať mnoho príčin. Poznáme niekoľko druhov inkontinencie. Medzi tie najčastejšie patrí stresová alebo urgentná. Pri stresovej inkontinencii dochádza k zníženiu kľudového napätia svalov panvového dna. Teda k ich oslabeniu. Močová trubica je voči močovému mechúru v určitom uhle, ktorý sa vďaka tomuto oslabeniu mení. Zmenené pomery potom nedokážu vhodne zabrániť úniku moču pri zvýšení vnútrobrušného tlaku napríklad zakašlaním, kýchnutím, pobehnutím či skákaním na spomínanej trampolíne. Tento typ úniku moču je najmä v rukách fyzioterapeuta a pokiaľ sa zachytí včas tak sa dá zväčša úplne odstrániť len vďaka cvičeniu. Urgentnú inkontinenciu si môžeme predstaviť ako precitlivelosť svaloviny močového mechúra, ktorý dáva informácie nášmu mozgu, že sa chce vymočiť neprimerane často aj keď mechúr ešte nie je dostatočne naplnený. Takáto urgencia môže pokiaľ sa nevymočíme hneď vyústiť až do úniku moču. V rámci urgentnej inkontinencie hrá fyzioterapia druhotnú úlohu. Hlavnou liečbou je liečba medikamentózna. Na fyzioterapii sa potom už len učíme manažovať našu výdrž. Preto je nevyhnutné aby žena pred absolvovaním fyzioterapie už mala za sebou urogynekologické vyšetrenie a na cvičení sme sa zamerali na to čo dokážeme pri jej diagnóze ovplyvniť alebo čo je potrebné nacvičiť.
Ako prebieha fyzioterapia ?
Fyzioterapeutka vyšetrí svaly Vášho panvového dna cez vagínu aby získala prehľad o ich sile, kondícii , vytrvalosti. Takéto vyšetrenie je vykonávané v ľahu, sede aj stoji. Zmena polohy je dôležitá preto aby sme zistili ako panvové dno reaguje ak je telo vertikalizované – vzpriamené a na panvové dno sú teda kladené vyššie nároky. Tiež zhodnotí ako Vaše svaly reagujú keď kýchnete alebo zakašlete. Samozrejme vyšetrením pohľadom zhodnotí aj vaše držanie tela a odoberie si podrobnú anamnézu o Vašich ťažkostiach, pracovnom a voľnočasovom zaťažení. Z vyšetrenia potom vyvodí závery ako najlepšie začať. Prípadne Vám odporúči vhodnú pomôcku na tréning svalov panvového dna. Môže sa jednať o elektrostimuláciu, mechanickú pomôcku s biofeedbackom prípadne vaginálne závažia.
Je vhodné cvičiť skupinovo?
V dnešnej dobe už veľa pohybových zariadení odporúča skupinové cvičenie svalov panvového dna. Skupinové cvičenie so sebou nesie množstvo výhod – od tých finančných až po zdieľanie s inými ženami s podobnými problémami. Avšak veľakrát sa stáva, že žena nie je schopná dobre porozumieť ako správne vykonávať cviky panvového dna a napríklad miesto aktivácie si tieto svaly vytláča von. Nesprávnym cvičením si môžeme zdravotný stav aj zhoršiť!
Aj v našom zariadení vykonávame skupinové cvičenia. Avšak na každej lekcii apelujeme na ženy aby toto pokiaľ majú ťažkosti kombinovali aj s individuálnou fyzioterapiou a nezabudli na vyšetrenie u svojho lekára. Len to je záruka, že terapia môže byť účinná. Skupinové cvičenie slúži iba k naberaniu zásobníku cvikov a na udržanie motivácie k cvičeniu. Tiež skupinové cvičenie odporúčame ženám, ktoré nemajú ťažkosti a chcú sa venovať tejto intímnej zóne preventívne alebo sa pripravujú na tehotenstvo.
A kedy čakať prvé výsledky?
Neexistuje presne definovaný čas, ktorý potrebujete aby ste dali panvové dno do kondície. Z praxe môžeme odhadovať minimálne 4 mesiace. Môže sa stať, že žena sa bude cítiť lepšie už po dvoch mesiacoch alebo celá terapia bude trvať oveľa dlhšie. Na to aby sme mali efekt je potrebné sa cvičeniu venovať aspoň 4x týždenne pokojne po 10-15 minút.
Na našom pracovisku sa o vás postarajú naše vyškolené fyzioterapeutky certifikované na terapiu dysfunkcie panvového dna.
Skupinovo si s nami môžete zacvičiť vždy v pondelok o 12:00 a štvrtok o 17:30. A nezabudnite sa v prípade ťažkostí pred skupinovým cvičením objednať k lekárovi a na individuálnu fyzioterapiu. ROVRH
Máte k téme otázky? Smelo mi napíšte (lucia@activelicnic.sk)