Diagnostikovali vášmu dieťaťu diagnózu Chybné držanie tela? Alebo vy ste si všimli, že vám doma vyrastá malý hrbáč? No ale, čo s tým? Kedy je ten čas to riešiť? A hlavne ako? V tomto článku si vysvetlíme, čo je u detí účinné, ako by mal vyzerať ich deň, ale aj ako sa z toho všetkého nezblázniť.
Základom úspechu ste práve VY – RODIČIA ! Jedným povelom – „vystri sa!“ Sa to bohužiaľ nespraví. Skúšali ste niekedy povedať dieťaťu nech sa vystrie ? Čo spraví? Prehne sa ako luk, ruky natlačí k telu, panvu s bruchom vyvalí dopredu, lopatky k sebe a hlava hore. Síce sa nedá určiť ako presne má vyzerať to najsprávnejšie držanie tela no vyššie opísaný postoj určite nie je ten ideálny. Tak schválne, skúste si prebehnúť postoj detí či už na ihrisku, v obchode, hocikde. Našli ste niekoho tak stáť ? Jedine žeby narazíte na rodiča, ktorý ešte nečítal tento článok a práve zhúkol po svojom dieťati. Dieťa nepotrebuje slovne napomínať každú hodinu, to keď si tak zrátame, že ak by sme boli naozaj trpezliví, tak by sme to zvládli tak 16 krát do dňa, dieťa sa tak udrží 15-20 sekúnd ak som to už neprehnala, čo je tak 4-5 minút do dňa a ešte aj nestojí dobre. Naše deti sa formujú každým jedným pohybom/polohou , každú minútu dňa. Cca 16 hodín denne ( pokiaľ nerátame 8 hod. čo spia) zaujímajú nejakú polohu či pohyb. Myslíte si, že na úpravu držania tela stačí 4-5 minút denne poprípade 1 -2 hodiny týždenne s fyzioterapeutom ? Určite NIE ! Naše deti potrebujú priestor – pohyb – život! Každá jedna aktivita, každé jedno nadšenie z pohybu.Všetko sa ráta. Deti potrebujú aktivizovať s radosťou. Porovnajme si takéto dve skupiny, jedno dieťa ktoré doma sedí na tablete a druhé dieťa ktoré sa vonku hrá na preliezkach. Videli ste zhrbené dieťa liezť hore preliezkou alebo behať s kamarátmi ? Samozrejme nedá sa byť nonstop na preliezkach. Každý z nás si potrebuje sadnúť a oddýchnuť, relaxovať. A to je úplne v poriadku. Je v poriadku keď si naše dieťa sadne nachvíľu k legu, tabletu alebo k televízoru a povolí. Uvoľní sa, zvesí sa, zhrbí sa – vydýchne. Robí to každý, a kto nie, tak si koleduje o civilizačné choroby typu hypertenzia, chronický stres, respiračné ťažkosti, a pod. Pretože nevydychuje, neznižuje napätie, nespomaľuje a to je nebezpečné. Musíme nájsť ten balans, tú zdravú mieru medzi pohybom a oddychom. Aj u detí, aj u dospelých.
Kedy začať riešiť držanie tela ? HNEĎ! Nečakajme kým sa objaví nejaká dysbalancia, asymetria. Vychovávajme deti v správnom prostredí a pohybe. A čo je správne prostredie? Niekedy stačí naozaj málo. Dajme si zopár praktických rád. Pri pozeraní televízora, či hraní sa na telefóne/tablete skúsme usadiť dieťa tak, aby bolo opreté, nemalo zvesenú hlavu dole (čiže telefón dať vyššie) a aby si nesedelo na nohách alebo ich nemalo prekrížené. Hrať sa s legom sa dá aj na stole, ktorý by mal byť nastavený opäť tak, že keď sa prisunie stolička a ruky sa položia na stôl chrbát ostane rovno, ideálne je sa opäť oprieť. Nastaviť správnu výšku stola a stoličky aby boli prirodzene vystreté pri sedení, bez akejkoľvek ich snahy by mohlo vyzerať tak, že nohy sú voľne položené na zemi, kolená +- v rovine s bedrami a panva opretá o operadlo. Skúsme sledovať aktivity pri ktorých sa nám nepáči držanie tela a iba upraviť prostredie tak, aby nebolo dieťa úplne zhrbené a dokrivené, ale uvoľnené v neutrálnej polohe, aspoň približne.
O správny psychomotorický vývoj detí dbáme už od narodenia. Samozrejme, ak sa objaví nejaká, čo i len malá chybička, má zmysel ju riešiť. Je to základ pohybového aparátu pre dieťa. Niečo malé sa zanedbá a v budúcnosti môže byť z toho aj vážnejší problém. No ak je prvý rok – dva života v poriadku, ešte nie je po všetkom. Naozaj iba pohybom , nemusí to byť vyslovene šport a už vôbec nie na vrcholovej úrovni, si dokáže dieťa vybudovať zdravé, silné a pružné držanie tela. Chce to iba pohyb a čas. CHDT sa formuje niekoľko rokov a takisto sa nedá odstrániť hneď. Trvá to nejaký ten čas, dokým si navykne na nové stereotypy a aktívne držanie tela sa stane prirodzenou súčasťou bytia. Vhodné je voliť pohyb ako napríklad plávanie, lezenie, behanie, rôzne pohybové krúžky ako napríklad loptové hry, gymnastika, tanečná, atletika a rôzne iné. Takže nádych- výdych, poďme po malých ale istých krôčikoch začať pretvárať pohybové návyky našich detí a výsledky sa dostavia.
U nás v Active Clinic sme vytvorili ideálny priestor pre budovanie si lásky k pohybu, nových priateľstiev či športovaného ducha. Každý Štvrtok o 16.15 Hod. je otvorený kurz Deti- pohybové hry. Kurz je vhodný pre deti od 5-9 rokov. Cvičí sa na rôznych proprioceptívnych a stimulačných pomôckach, zdolávajú sa prekážkové dráhy. Učíme sa aj základy gymnastiky, nové hry, súťaže aj logické cvičenia. Každý piatok o 16.30 je pre menšie detičky kurz Ozyyho pohybové hry pre deti. Je vhodný pre deti od 3 rokov, ktoré sú taktiež pod dozorom fyzioterapeutky. Venujeme sa detskému telíčku od chodidielok až po hlavu. Ale pozor nie je to len tak. Na všetko totiž dohliada pes Ozzy. Motivuje, povzbudzuje, zabáva. Na lekcii sa teda o dobrý psychomotorický vývoj postará aj prítomnosť canisterapeutického psa Ozzyho s jeho psovodom- špeciálnou pedagogičkou Norikou.
Prihlásiť sa môžete cez rozvrh na www.activeclinic.sk .
Ponúkame aj individuálne cvičenie deti od 3r., kde opäť hravou formou pracujeme na aktívnom držaní tela.
To, ako sa postavíte v detstve k držaniu tela a výchove k pohybu, tak sa to vaším deťom odrazí v dospelosti. Pohybu zdar!