RAKOVINA PRSNÍKA A MOŽNOSTI FYZIOTERAPIE PRI TOMTO OCHORENÍ
Rakovina prsníka je žiaľ stále najčastejšou onkologickou diagnózou u žien a počet ochorení neustále rastie. Aj práve preto by sme my ženy nemali zabúdať na prevenciu tohto ochorenia či už samo vyšetrením prsníkov, ale i pravidelnou prehliadkou u lekára a podstúpením odporúčaného skríningového vyšetrenia. Včasná diagnostika ochorenia prsníka je kľúčom k jeho úspešnej liečbe. Skríning rakoviny prsníka má teda za cieľ čo najskôr zachytiť skoré štádium rakoviny, účinne a menej
radikálne ho liečiť a zlepšiť prognózu ochorenia.
VO VEKU 20- 40 rokov
Je súčasťou pravidelnej preventívnej prehliadky sonografické vyšetrenie prsníkov. Je potrebné aby ho žena absolvovala aj v prípade, že nepociťuje žiadne problémy. V prípade užívania hormonálnej antikoncepcie je potrebné vyšetrenie absolvovať každý rok.
VO VEKU 40- 50 rokov
Má každá žena nárok na preventívne mamografické vyšetrenie každé 2 roky. V prípade pozitívnej osobnej alebo rodinnej anamnézy ho absolvuje v ročnom intervale.
VO VEKU 50- 69 rokov
Sú ženy každé 2 roky pozývané zdravotnými poisťovňami na skríningové vyšetrenie do vysokokvalitných mamografických centier.
Vo VEKU 69 a VIAC
Je vyšetrenie v réžii samotnej ženy, ale stále odporúčané cestou gynekológa alebo praktického lekára.
So žiadankou od týchto lekárov je možné sa nechať vyšetriť na ktoromkoľvek mamografickom pracovisku. Informovať o vhodnosti a potrebe vyšetrenia prsníkov zobrazovacími metódami sa môžete u svojho lekára- gynekológa alebo všeobecného lekára v rámci preventívnej prehliadky. Stále však platí, že samo vyšetrenie prsníkov by malo ostať pre vás samozrejmosťou vykonávať ho na pravidelnej mesačnej báze.
AKO NA SAMOVYŠETRENIE PRSNÍKOV?
Každý mesiac, najlepšie hneď po skončení menštruácie, kedy sú prsia bez hormonálnych vplyvov a ľahšie sa vyšetrujú. Ak menštruáciu nemáte, vyšetrujte pravidelne 1. deň v mesiaci.
- Vyzlečte sa do pol pása a postavte sa pred zrkadlo. Ako prvé začnite vyšetrenie pohľadom. Nechajte najskôr ruky voľne vedľa tela a skúmajte zmeny tvaru prsníkov a ich okolia, zmeny na koži či vystúpené žily. Sledujte prípadné zdureniny, či pokožka nie je vtiahnutá dovnútra, zmeny tvaru bradavky, výtok z bradavky či jej vpáčenie. Nezľaknite sa, ak nie sú prsníky rovnako veľké. Je to mnohokrát prirodzený jav.
2. Teraz zdvihnite obe ruky nad hlavu a pokračujte v predchádzajúcom pozorovaní tak, že sa pred zrkadlom otáčate sprava doľava.
3. Prejdite na vyšetrenie pohmatom tak že uchopíte prsníky jeden po druhom medzi svoje dlane a vodorovným pohybom ich prehmatajte. Pozorujte či neucítite zatvrdnuté miesto alebo hrčku.
4. Vyšetrenie troma prstami prevádzame obojstranne, pravou rukou vyšetríme ľavý prsník a ľavou pravý. Jemným hladiacim tlakom a krúživými pohybmi vyšetríme postupne oblasť celého prsníka a bradavky. Pri vyšetrení dolnej časti môžeme ruku zdvihnúť nahor a v prípade väčšieho poprsia si prsník môžete nadvihnúť.
5. Pokračujte vyšetrením v oblasti podpazušia. Podobnými pohybmi ako v predchádzajúcom prípade si prehmatajte celú oblasť podpazušia.
6. Prejdite k oblasti kľúčnej kosti tak, že ruku dajte vbok a vysuňte rameno dopredu. Jemne prehmatajte oblasť nad aj pod kľúčnou kosťou na oboch stranách.
Ak ste pri samo vyšetrení zistili akúkoľvek zmenu v porovnaní s predchádzajúcim vyšetrením nepodceňujte nález a vyhľadajte lekára. Zvyčajne sa karcinóm prsníka diagnostikuje pomocou klinického vyšetrenia, zobrazovacími vyšetreniami a biopsiou. Počas klinického vyšetrenia lekár vyšetrí prsníky a lymfatické uzliny. Odoberie anamnézu, vzorky krvi a pri podozrení, že máte nádor prsníka Vás objedná na zobrazovacie vyšetrenie ako je mamografia, ultrazvuk alebo MRI. Následne sa
pomocou ďalších potrebných vyšetrení určí štádium, rozsah ochorenia a podľa toho sa zvolí vhodná liečba.
MOŽNOSTI FYZIOTERAPIE
V tomto článku sa ale chcem venovať možnostiam a vhodnosti fyzioterapie či už počas onkologickej liečby alebo po nej. Donedávna sa pacienti s onkologickou diagnózou považovali za nevhodných kandidátov na rehabilitačnú starostlivosť avšak dnes vieme, že s rehabilitačnou starostlivosťou sa má začať čo najskôr po stanovení diagnózy a mala by prekrývať všetky fázy liečby až do zotavenia a
stabilizácie. Dobre vzdelaný fyzioterapeut v tejto téme môže pôsobiť ako sprievodca ochorením, poskytnúť pacientke cenné rady a informácie či už od inštruktáže režimových opatrení, cez starostlivosť o jazvu až po zlepšenie pohyblivosti a celkovej kondície. V rehabilitácii onkologických pacientov je dôležitý špecifický prístup, ktorý je závislý od postihnutého miesta, histologického typu nádoru, štádia ochorenia, od postupu onkologickej liečby, veku pacienta, prognózy a psychického stavu. Základom
úspešnej rehabilitácie je potrebný viacodborový prístup odborníkov, a to medzi rehabilitačným lekárom, fyzioterapeutom, onkológom, rádioterapeutom, chirurgom, neurológom, ortopédom, protetikom, psychiatrom, psychológom, foniatrom, ergoterapeutom a ďalšími.
Aká je teda vhodná starostlivosť zo strany fyzioterapeuta?
PRED LIEČBOU- inštruktáž, režimové opatrenia
POČAS LIEČBY- rozsahy pohyblivosti ramien a nácvik dýchania ešte pred rádioterapiou pretože pri ožarovaní sú ruky vyložené nad hlavou a ošetrenie sa vykonáva v hlbokom nádychu. Prevencia lymfatických opuchov, starostlivosť o jazvy a okolité tkanivá, ovplyvnenie AWS ( súbor príznakov ktoré postihujú lymfatický systém po operácii uzlín v podpazuší).
PO LIEČBE- ovplyvnenie lymfedému, fibróz po ožarovaní, zlepšenie mobility hrudníka a ramenného pletenca, fyzickej kondície a prípadne príprava na rekonštrukciu prsníka.
STAROSTLIVOSŤ O JAZVY A OKOLITÉ TKANIVÁ
Starostlivosť o jazvu po operácii by mala byť šetrná a veľmi jemná, pretože tkanivá sú krehké a oslabené, ešte sa len hoja a preto sa neodporúča hrubá tlaková masáž.
- každá jazva je iná a potrebuje individuálnu starostlivosť
- najskôr je potrebné sa jazvy jemne dotýkať, hladiť ju, čím podporíte cirkuláciu krvi a lymfy ošetrovanej oblasti
- dotykom a pohladením sa naučte svoju jazvu prijať. Odteraz bude vašou súčasťou, skamaráťte sa s ňou ☺
STAROSTLIVOSŤ O JAZVU 2 TÝŽDNE PO OPERÁCII:
- ranu udržujte v čistote a suchu
- vetrajte ju, noste pohodlné vzdušné oblečenie
- nepreťažujte operovanú oblasť, doprajte jej priestor pre regeneráciu a hojenie
- vykonávajte lokalizované dýchanie do oblasti hrudníka- položte si ruku na operovanú oblasť a jemne do nej smerujte dych
STAROSTLIVOSŤ O JAZVU 3-4 TÝŽDNE PO OPERÁCII
Po vybratí stehov dodržujte odporúčania Vášho ošetrujúceho lekára a kontaktujte fyzioterapeuta za účelom rady o starostlivosť o jazvu.. Ten vám jazvu najskôr vyšetrí a odporučí individuálny prístup vzhľadom k fáze a kvalite hojenia. Tkanivo je v tomto období stále veľmi slabé, vyvarujte sa preto nadmernému pohybu a nedvíhajte ťažké veci. Jazvu príliš nemáčajte, skôr ju jemne osprchujte a dobre osušte, taktiež sa vyvarujte prílišným teplotám- sauna, vaňa, bazény. Ak je jazva už kľudná
a bez stehov, začnite vykonávať jemné ošetrenie v jej okolí.
- Celé prsty položte v okolí jazvy a jemne posúvajte kožu aj s podkožím v rôznych smeroch.
- Následne ruky jemne priložte nad a pod jazvu a šetrne posúvajte tkanivo na jednu a druhú stranu. Vykonajte niekoľkokrát denne.
- Jazvu po odpadnutí chrastičiek šetrne premasťujte neagresívnym krémom
Neošetrená jazva môže spôsobovať bolestivosť v jej okolí ale aj vzdialenejších častiach, zhoršovať odtok lymfy z určitej oblasti a tak prispievať k vzniku lymfatického opuchu či obmedzovať rozsah pohybu v okolitých kĺboch. Keďže jazva vyzrieva najmenej rok, venujte sa jej starostlivosti pravidelne a dlhšiu dobu. Spýtajte sa Vášho fyzioterapeuta na možnosti tejpovania v oblasti jazvy.
Nemenej dôležitou súčasťou je i OŠETRENIE OKOLITÝCH TKANÍV PO RÁDIOTERAPII. K problémom môže dôjsť s odstupom až 12tich týždňov a neskôr po ukončení ožarovania. Môže nastať fibrotizácia tkaniva- zjazvenie, stuhnutosť, pocit skrátenia a obmedzenie rozsahu pohyblivosti. Ako prevenciu je možné používať pri aplikácii rádioterapie transparentné fólie- krytie určené na ochranu pokožky počas ožarovania. Aplikáciu fólie a jej vhodnosť musí schváliť radiačný onkológ.
Je potrebné venovať pozornosť ožarovanej oblasti podľa toho, kde všade sa objavila reakcia po ožarovaní- napr. podpazušie, oblasť kľúčnej kosti a hrudníka.
- hydratujeme pokožku, kožu nevystavujte slnečnému žiareniu
- snažíme sa udržiavať posunlivosť okolitého tkaniva do všetkých smerov
- ak je pokožka kľudná a bez rán, udržujeme pohyblivosť hrudníka a lopatky, taktiež rozsah v ramene
LYMFATICKÝ OPUCH
Lymfatické uzliny a cesty ktoré vedú kožou a podkožím môžu byť počas ožarovania alebo operácie poškodené či odobraté. Dochádza vtedy k narušeniu toku lymfy, čo sa môže prejavovať opuchom. K opuchom môže dôjsť po operáciách v oblasti hrudníka a podpazušia, obmedzeným rozsahom pohyblivosti hrudníka a ramena, dlhodobým šetrením ruky po operácii či nedostatočným ošetrením jazvy. Lymfatická nedostatočnosť by sa mala diagnostikovať ešte pred objavením sa týchto príznakov, aby sa predišlo komplikáciám a prípadná liečba lymfedému bola jednoduchšia. Na toto slúži lymfoscintigrafia, ktorá vyhodnotí priebeh a rýchlosť toku lymfy.
Lymfedém a jeho štádiá
– štádium 0- nie je prítomný žiaden opuch, môžete však cítiť pocit suchej kože, tlaku či mravenčenia
– štádium 1- zhoršenie toku lymfy, opuch sa môže prejaviť počas dňa, zlepší sa počas
polohovania.
– štádium 2- opuch sa nezlepší ani po polohovaní, často začnú vznikať zápaly
– štádium 3 – elefantiáza (chorobné stučnenie končatiny)
Ak na sebe objavujete nejaký z príznakov, kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára ktorí odporučí vhodný postup liečby. Problém v lymfatickej oblasti sa vždy musí riešiť individuálne vzhľadom k momentálnym potrebám. Dôležité je problém objaviť včas, pretože so začínajúcim lymfedémom sa pracuje lepšie a terapia má lepšie výsledky.
TERAPIA LYMFEDÉMU:
- polohovanie
- dodržiavanie režimových opatrení ako je nenosenie prsteňov, hodiniek či tesného oblečenia na postihnutej strane, dôsledná hygiena, vyhýbanie sa zraneniam, dôkladné ošetrenie porušeného kožného krytu, vyhýbanie sa saunám, veľmi teplej vani
- nepreťažovať končatinu veľmi skoro po operácii, skôr ju zapájať postupne do bežných denných činností
- s cvičením začať postupne so súhlasom lekára (to je veľmi individuálne, vzhľadom k predchádzajúcemu spôsobu života a miery fyzickej aktivity ktorú pacientka vykonávala ešte pred operáciou). Lymfatický systém nemá rád žiadnu aktivitu, ale ani preťažovanie. Počúvajte preto svoje telo a rešpektujte únavu.
- správne ošetrenie jaziev a poškodených tkanív v oblasti hrudníka a podpazušia
- vhodné kompresné pomôcky
- lymfo tejpovanie
- lymfodrenáže- indikuje ošetrujúci onkológ, ošetrenie vykonáva kvalifikovaný personál
Zavedenie týchto terapeutických možností do liečby karcinómu prsníka výrazne zlepšuje kvalitu života pacientky s onkologickým ochorením a v prípade priaznivej prognózy jej umožňuje rýchlejší návrat do bežného života. Myslíme na to, že terapia je veľmi individuálna, pretože reakcia tela každej z Vás je iná.
Nájdite si preto fyzioterapeuta ktorý Vám pomôže zodpovedať otázky, vytvorí terapeutický plán na mieru, v úlohe sprievodcu Vám bude podporou v ťažkých chvíľach a pomôže Vám prejsť ochorením čo najľahšie ako je to možné.
Bc. Veronika Mažgútová
Fyzioterapeutka