„Plodnosť je základným prejavom životaschopnosti nielen u ľudí, ale u všetkého živého
na svete..“.(Helena Máslová)
Naše celkové zdravie a životný štýl sa odráža aj na funkcii plodnosti. Fertilita je prejavom zdravého, vitálneho a plodného tela (ale aj mysle a ducha). Práve preto je tak dôležité pristupovať v terapii (ne)plodnosti celostne
a ovplyvniť tak viaceré systémy, nielen reprodukčný ale napríklad aj tráviaci, nervový či pohybový systém.
U žien je plodnosť úzko spätá s menštruačným cyklom, ktorý zahŕňa uvoľnenie vajíčka z
vaječníkov a prípravu maternice na prípadné uhniezdenie vajíčka. Preto u ženy zohráva
veľkú úlohu hormonálne zdravie & zdravý menštruačný cyklus, ktorého vrcholom je ovulácia. Je dôležité aby žena poznala svoj cyklus, všetky jeho fázy a samozrejme aj to
najhlavnejšie, kedy má svoje plodné dni. Preto ak si na začiatku svojej cesty v podpore
plodnosti, téma zdravého menštruačného cyklu a sledovania jeho fáz je krok č. 1 k tomu
aby si sa bližšie spoznala a zistila kde sa potrebuješ podporiť. U mužov je plodnosť
spojená s produkciou zdravých spermií a rovnako v ich zdraví hrá dôležitú úlohu
hormonálna rovnováha a celkový zdravotný stav.
Faktory ovplyvňujúce plodnosť:
Vek: Plodnosť najmä u žien klesá s vekom, vrcholí začiatkom 20. rokov a začína klesať
po 30. roku života, výraznejšie po 35. roku života. Nenechaj sa tým však prosím odradiť
milá žena 🙂
Zdravie a životný štýl: Celkové zdravie a mentálna pohoda, stres, výživa a životný štýl, pohybové návyky, sedavé a stresujúce zamestnanie, obezita, fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu…
Zdravotný stav: Určité zdravotné ťažkosti ako sú endokrinologické alebo autoimunitné ochorenia či syndróm polycystických ovárií (PCOS), endometrióza, časté urogynekologické zápaly u žien, pooperačné stavy v brušnej dutine, jazvy alebo nízky počet spermií u mužov, môžu ovplyvniť plodnosť.
Neplodnosť je definovaná ako neschopnosť páru počať dieťa po roku pravidelného nechráneného pohlavného styku. Príčiny neplodnosti možno pripísať buď mužským alebo ženským faktorom, alebo ich kombinácii.
Ženské príčiny:
Ovulačné poruchy, nepravidelná menštruácia, nepriechodné vajíčkovody, pokles kvality vajíčok vekom, cysty, myómy, polypy, zrasty môžu prispieť k ženskej neplodnosti. Stav pohybového systému – blokády chrbtice, krížovobedrových kĺbov, bedrových kĺbov, rebier, zvýšené napätie brušnej steny a iných štruktúr, nefunkčné panvové dno, oslabený hlboký stabilizačný systém, nerovnováha v oblasti panvy a mnoho iného..
Mužské príčiny:
Nízky počet spermií, slabá pohyblivosť spermií a abnormálna morfológia spermií sú bežné mužské faktory, ktoré prispievajú k neplodnosti. Funkčné poruchy pohybového systému, zdravotný stav, genetika a životný štýl ovplyvňujúci kvalitu spermií.
Ako podporíme svoju plodnosť?
Úpravou hormonálnej rovnováhy a celkovej pohody tela a mysle.
Zdravé trávenie a výživná pestrá strava – je dôležité obmedziť potraviny o ktorých vieme, že na ne naše trávenie nereaguje optimálne, obmedziť lepok, biely cukor, mliečne produkty, kofeín, polotovary a ďalšie potraviny, ktoré podporujú tvorbu zápalu v tele a naopak pridať zdravé tuky, kvalitné bielkoviny, komplexné sacharidy, vitamíny, minerály, probiotiká, bylinky na podporu menštruačného cyklu a výživové doplnky ako napr. maca alebo ashwagandha ktoré sú silnými adaptogénmi ( posilňujú odolnosť tela od stresu) a harmonizérmi našich hormónov.
Psychická pohoda – pracuj so svojimi emóciami, strachmi, mentálnymi blokmi, vyhľadaj si sprievodcu či terapeuta, kompenzuj svoj stres, spoznávaj sa a dopraj si čas na svoje voľnočasové aktivity, priateľov, skrátka rob to čo ťa teší, veeľa relaxuj – využiť tu môžeš kúpeľ s himalájskou soľou, či aromaterapiu v podobe upokojujúcich prírodných silíc, journaling, dopraj si masáž, meditáciu, zvukoterapiu, skús tráviť čo najviac času v prírode, kt. je obrovským liečiteľom, nájdeme v nej pokoj a ticho, pohyb, podporíme svoj nervový systém, ktorý je večne prestimulovaný, lieči nás svojou vôňou (aromaterapia), farbami i zvukmi (zvukoterapia), kyslíkom (oxygenoterapia), a mnohými inými a to všetko prirodzenou cestou..
Spánok – počas spánku sa naše telo regeneruje, lieči, dopĺňa baterky a preto je veľmi dôležitý pravidelný kvalitný 7-8 hod spánok, Tip pre teba 2 hodiny pred spaním vypni telefón (modré svetlo narúša naše prirodzené rytmy) a využi tento čas na spomalenie a spätné zreflektovanie dňa napr. formou journalingu alebo meditácie.
Pravidelný pohyb – prechádzky, urogynekologická fyzioterapia, cvičenie, jóga, pilates, čchi-kung, plávanie, turistika, čokoľvek čo vás udrží v pohybe, ideálne však šport, ktorý nie je jednostranný.
Netoxická domácnosť – je vhodné postupne zaradiť prírodné doplnky do domácnosti od čistiach prostriedkov po kozmetiku, či oblečenie, v tých konvenčných sa často vyskytujú chemikálie, ktoré spôsobujú hormonálnu nerovnováhu.
Možnosti urogynekologickej fyzioterapie pri podpore plodnosti a v terapii neplodnosti
Komplexnou diagnostikou pohybového systému, vyšetrením panvového dna a na základe vášho osobného príbehu na ceste za vytúženým bábätkom terapeut zistí, aký druh terapie je pre vás vhodný a ak nie sú prítomné iné vážne organické zmeny na reprodukčnom systéme vie vám fyzioterapia pomôcť v rámci podpory plodnosti pri funkčnej neplodnosti, hormonálnej nerovnováhe, nepravidelnej ovulácii ale aj ako predpríprava na umelé oplodnenie. Terapeut pre vás zvolí výber vhodných techník, cvikov a celkovej úpravy životného štýlu.
Aké sú naše možnosti? Aby sme podporili zdravie celého tela, najmä panvy a lona a podporili tak maternicu, vaječníky a panvové dno, či mužské pohlavné orgány je dôležité aby sa uvoľnilo napätie z celého tela a obzvlášť z oblasti panvy. Tu využívame rôzne uvoľňujúce a relaxačné techniky, Jacobsonovu progresívnu reláxaciu, prvky zvukoterapie a aromaterapie, terapiu dotykom, dychové techniky, vizualizáciu alebo priamo na uvoľnenie mäkkých tkanív mäkké techniky, či masáž.
V terapii plodnosti je pre nás dôležité ovplyvniť prúdenie krvi v panve aby nedochádzalo k jej stagnácii a chladu v nej. Kde je pohyb, tam je život. Vďaka stálemu prekrveniu sa maternica a vaječníky krásne vyživia, podporí sa rast výstelky maternice, mužské pohlavné orgány, panva sa očistí od toxínov a podporí sa hormonálna rovnováha. Tu využívame masáž bruška, viscerálnu manipuláciu orgánov, ošetrenie panvového dna cez pošvu alebo konečník.
Blokády rebier, chrbtice, panvy a kĺbov a celková stuhnutosť tela tiež priamo ovplyvňujú prekrvenie panvy. Cez uvoľňujúce mobilizačné techniky a vhodné cviky priamo pre vás podporíme uvoľnenie, prekrvenie a posilnenie celého telo tak aby sme napomohli jeho reprodukčnej funkcii. Mojžišovej cvičenie, cviky na rozhýbanie panvy a chrbta, posilňovacie alebo relaxačné cviky na panvové dno, pozície z jógy či pilatesu a rôznych fyziokonceptov. Ošetrenie jaziev a uvoľnenie zrastov, bylinková vaginálna náparka..
To všetko využívame v terapii plodnosti u nás v Active Clinic.
Mgr. Vanesa Vrabcová
urogynekologický fyzioterapeut