Tehotenská masáž
Počas tehotenstva prechádza telo ženy mnohými, dynamickými a rýchlymi zmenami, ktoré zasahujú do všetkých telových funkcií. Telo sa prispôsobuje situácii kedy prijíma novú biologickú jednotku – bábätko. Za deväť mesiacov sa žena nezaobíde bez problémov a ťažkostí spojených s bolesťou a funkciou.
Najdôležitejšími zmenami, viditeľnými aj citeľnými sú rast tkaniva- hypertrofia rodidiel, pŕs, zvýšené ochlpenie, zväčšenie maternice, zadržiavanie tekutín v tkanivách čím môže u tehotnej ženy vznikať opuch. Relaxácia hladkého svalstva – kvôli hormónu progesterónu, uvoľnenie maternice, znížená peristaltika čriev, močových a žlčových ciest, všeobecné funkčné prispôsobenie čiže nároky na ľudské funkcie sú väčšie, zvyšuje sa cirkulácia krvi, zrýchľuje srdečná činnosť, prekrvenie.
Obdobie okolo 5. mesiaca je pre ženu väčšinou pokojné. Bruško ešte nie je také veľké aby zabraňovalo v pohybe a nevoľnosti by už mali ustúpiť. Avšak rastúce bruško, prsia, mnoho hormonálnych zmien ovplyvňujú väzivový a kostrový aparát. Je to síce prirodzené, pretože oblasť panvy sa pripravuje na pôrod ale častokrát sa to nezaobíde
bez bolestí v oblasti panvy, chrbtice. V tomto období sa môže vyskytovať opuch na tvári alebo končatinách, kvôli zadržiavanej vode v organizme tehotnej ženy.
V Active Clinic pracujeme s tehotnými ženami komplexne. Od upravenia pohybových stereotypov, upravenia postoja, ktorý sa mení skrz zmeny ťažiska, cez cvičenie, odporúčania vhodnej obuvi. Snažíme sa ženu fyzicky čo najlepšie pripraviť na pôrod a to aj pomocou tehotenských masáži a ošetrení rebozo šatkou. Masáže sú vhodnou a príjemnou formou terapie keď sa chce tehotná žena zbaviť bolestí chrbtice, svalov a kĺbov ale takisto len zrelaxovať a oddýchnuť. Masáže poskytujú žene pocit opatery, opory, radosti a vplyvom hormónov, ktoré sa pri masáži uvoľňujú je aj prevenciou popôrodných depresií a náladovosti.
Tehotenská masáž využíva rôzne techniky a vplýva tak na potreby tehotného tela. Tieto masážne techniky podporujú krvný obeh a lymfatický tok jemným zatláčaním na rôzne
skupiny svalov, uvoľňujú svalstvo, odľahčujú kĺby a pomôžu žene zrelaxovať. Stimulujú sa mäkké tkanivá, ktoré zabraňujú hromadeniu tekutín a predchádzajú alebo odstraňujú opuchy.
Masáž ovplyvňuje funkciu vnútorných orgánov cez tzv. viscerokutánne vzťahy (vzťahy medzi vnútornými orgánmi a kožou), keďže majú v období tehotenstva dvojnásobnú záťaž.
K ženám pristupujeme individuálne a to platí aj pri vykonávaní masáži. Prispôsobujeme polohu, ktorá tehotnému telu najviac vyhovuje, sústredíme sa na lokalitu, ktorá spôsobuje najväčšie ťažkosti a riadime sa tým, čo je žene príjemné. Častými bolestnými lokalitami sú sedacia časť, drieková oblasť, oblasť bedrových kĺbov, hrudnej chrbtice, tŕpnutie dolných aj horných končatín. Tieto bolesti sú spôsobené najmä plodom tlačiacim na lono, krížovú časť a vplyvom hormónu relaxínu, ktorý uvoľňuje štruktúry najmä v okolí panvy a chodidiel. Zaujímavou alternatívou či už v tehotenstve, v priamej príprave na pôrod alebo dokonca pri pôrode je ošetrenie rebozo šatkou. Využívajú ju pôrodné asistentky, duly a takisto my – fyzioterapeutky. V našich rukách vplýva najmä ako analgetikum proti bolestivým stavom, ako opora ale aj uvoľnenie. Žene počas masáže ponúkame rôzne pozície a to v ľahu na boku, na chrbte, v sede a počas rebozo ošetrenia aj v stoji, v pozícii na štyroch opreté o fitloptu. Každé tehotné telo si určite nájde to svoje.
Pravidelnou masážou viete predísť bolestiam, zlepšiť svoj fyzický aj psychický stav a dokonca stav svojej pokožky a jej elasticitu.
Mgr. Barbora Mičeková
Fyzioterapeutka