Suchá ihla, po anglicky „dry needling,“ je technika, ktorá sa využíva na liečbu bolesti svalov a svalových dysfunkcií prostredníctvom stimulácie spúštových bodov, ktoré vznikli na základe nadmernej záťaže.
História
Dry needling vzniklo z konceptu tradičnej čínskej medicíny a akupunktúry. Na rozdiel od akupunktúry, ktorá sa zameriava na energetické meridiány a rovnováhu v tele, sa suchá ihla zameriava na konkrétne svalové spúšťové body, ktoré môžu byť zdrojom bolesti alebo svalových problémov.
Karel Lewit vo svojom výskume použil suchú ihlu na 14 rôznych štruktúrach, z ktorých iba dve boli svalového charakteru. Ostatné zahŕňali väzy, šľachy, periost, fascie či jazvové tkanivo. Výskumy popisujú pozitívny vplyv na spasticitu, vlastnosti nervu pri perineurálnej aplikácii v prípade karpálneho tunelu či zrýchlenie hojenia šľachy pri tendinopatii zvýšením miestnej cirkulácie.
Základné informácie
Spúšťové body sa nachádzajú hlbšie vo svaloch a utláčajú okolité cievy a nervové vlákna. Dôsledkom je porucha prekrvenia svalu – vzniká bolesť. Pri aplikácii ihly do takéhoto bodu (ktorý nie je možné rozmasírovať) sa narušia stiahnuté alebo prekrížene vlákna. Aplikácia trvá len niekoľko minút. Vpichnutím ihly do spúšťového bodu (svalového uzlíka alebo Trp bodu) sa obnoví normálny nervosvalový prenos a zvýšené napätie sa uvoľní. Dochádza k okamžitej úľave, prípadne sa úľava dostaví do niekoľkých hodín. Ďalším mechanickým účinkom je prekrvenie danej oblasti, čo znamená zvýšený prísun kyslíku, živín a odvod metabolitov. Procedúru je vhodné doplniť strečingom. Niekedy je potrebné využitie viac ako jednej ihly v závislosti od svalových zreťazení jednotlivých Trps. Môžu prebiehať v krátkom svalovom reťazci ( ovplyvňujeme miesto odkiaľ pramení bolesť), alebo dlhom svalovom reťazci (ošetrujeme najvzdialenejší sval, napr. pri bolesti lopatky aplikujeme suchú ihlu aj do lýtka na opačnej strane).
Aplikácia suchej ihly slúži aj ako podpora liečby akútnych a chronických bolestí. Pri chronickej bolesti je potrebné opakovanie aplikácie. Obzvlášť vhodná je u aktívnych športovcov pre skrátenie liečby a regenerácie preťažených svalov až o polovicu, oproti klasickej masáži či mäkkým technikám.
Priebeh aplikácie suchej ihly
Nájdenie Trps: Fyzioterapeut nájde bolestivé alebo napäté oblasti v svale označované ako trigger pointy (spúšťové body).
Aplikácia ihly: Tenká ihla sa zavedie priamo do svalu alebo trigger pointu. Tento proces môže byť mierne nepríjemný, ale väčšina pacientov ho dobre toleruje.
Reakcia svalu: Vloženie ihly môže spôsobiť krátku svalovú kontrakciu, tupú bolesť, tlak v mieste alebo zašklb, čo je pozitívnym znakom toho, že ihla dosiahla správne miesto. Tieto zášklby môžu pomôcť uvoľniť napätie a zlepšiť svalovú funkciu.
Účinky: Dry needling môže viesť k zníženiu svalového napätia, zmierneniu bolesti a zlepšeniu rozsahu pohybu.
Mechanizmus účinku
Suchá ihla využíva mechanický efekt. Ihla stimuluje spúšťové body vo svaloch a tkanivách. Tieto body môžu byť príčinou bolesti a dysfunkcií. Mechanizmy, prostredníctvom ktorých suchá ihla funguje, zahŕňajú:
Neurofyzikálne zmeny: Zavedenie ihly môže spôsobiť uvoľnenie chemických látok, ako sú endorfíny (pôsobia proti bolesti).
Zlepšenie krvného obehu: Môže sa zlepšiť lokálny krvný obeh, čo napomáha rýchlejšiemu hojeniu a regenerácii tkanív.
Zníženie svalového tonusu: Mechanická stimulácia ihlou môže prerušiť vzájomné prepojenie medzi nervovým a svalovým systémom, čo vedie k zníženiu svalového napätia.
Suchá ihla vs. Akupunktúra
Spoločné majú len ihly
Pri akupunktúre sa terapeut zameriava na liečbu systémových ochorení. Prostredníctvom ihly pôsobí na akupunktúrne body, na lokalizovaných dráhach prostredníctvom ktorých sa pracuje s energiou.
Suchá ihla sa zameriava na liečbu bolesti svalov spôsobenej spúšťovými bodmi. Pri suchej ihle musí nájsť fyzioterapeut spúšťové body. Nachádzajú sa hlboko vo svaloch. Môžeme si ich predstaviť ako guľky (hrčky), ktorá sú tvrdé. Nedajú sa rozmasírovať, ale ihla do nich prenikne, naruší prekrížené, stiahnuté a pouzlené svalové vlákna.
Indikácie metódy suchej ihly:
- Akútne a chronické bolesti hlavy a krku
- Akútne a chronické bolesti chrbta a krížovej oblasti
- Stuhnuté plecia a šija, stuhnuté rameno
- Syndróm zmrznutého ramena
- Piriformis syndróm
- Tenisový lakeť
- Golfový lakeť
- Syndróm karpálneho tunela
- Bolesti bedrovej kosti
- Bolesti v oblasti Achillovej šľachy
Absolútne kontraindikácie metódy suchej ihly:
- Akútny onkologický pacient
- Tehotenstvo
- Psychózy a schizofrénia
- Aplikácia do oblasti očných búlv či zákolennej jamy
- Porušený kožný kryt a kožné defekty (bradavice, znamienka)
Relatívne kontraindikácie metódy suchej ihly:
- Akútne vírusové ochorenie
- Bývalý onkologický pacient (do 5 rokov od ukončenia liečby)
- Poruchy riedenia a zrážanlivosti krvi
- Deti do 10 rokov
- Strach z ihiel
Suchá ihla je momentálne veľmi obľúbenou a pomerne novou metódou v liečbe bolestivých bodov. Jej aplikácia je rýchla, bezbolestná a vo väčšine prípadov s okamžitým efektom. Má výborné výsledky pri liečbe chronickým bolestí ale ja poúrazových ťažkostí s kombináciou iných techník v rámci fyzioterapie.
Mgr. Nikoleta Gašincová
Zdroje:
-vlastné študijné materiály
https://www.medante.sk/ortopedia-a-fyziatria/metoda-suchej-ihly/
https://fyzioterapia.sk/metoda-suchej-ihly/
https://www.zamas.sk/blog/dry-needling-sucha-ihla/dry-needling-sucha-ihla/
https://theses.cz/id/c3dzjc/bp_galovicova.pdf
https://zdravie.pluska.sk/zdravy-zivot/tuhnutie-medzi-lopatkami-ale-bolave-koleno-vyriesi-ihla-radi-fyzioterapeut
https://rehabklinik.sk/sucha-ihla/