Zdravé nohy sú základ

Naše nohy nás nosia celý život. Sú základom nášho držania tela, napriek tomu im často nevenujeme pozornosť. Varovný prst zbadáme, až keď sa objavia prvé problémy. Zrazu si všimneme niečo neestetické, prst ktorý nezapadá do úhľadného radu, zvláštne koleno či klenba, ktorá je nejako „podozrivá. Alebo sa nohy prihlásia o pozornosť bolesťou, tá sa taktiež môže ohlásiť vyššie v chrbtici.

Týmto problémom sa však vieme vyvarovať, stačí nohám venovať trochu pozornosti, tak ako zvyšku nášho tela. Pretože všetko so všetkým súvisí, aj naše nohy, panva, hrudník, hlava sú celok a jedno bez druhého nefunguje správne. Pohybom a vhodným cvičením dokážeme však napraviť čo sa pokazilo, ale i predísť problémom, ktoré by sme časom mohli riešiť. Ak si uvedomíme, že naše nohy „zamykáme“ v pevných topánkach, bez šance voľnosti, prípadne ich obujeme do krásnych, ale absolútne nefunkčných módnych vychytávok, je samozrejmé, že jedine pohybom, im vrátime voľnosť vďaka ktorej dokážu bezchybne fungovať.

Základom každej práce s našim telom je nastavenie držania tela, tak aby sme jednostranným zaťažením jednej časti tela nepreťažili inú časť. „Maličkosti“ ktoré robíme dlhé roky ako napríklad prekríženie nôh, či už v stoji alebo v sede, ale aj odľahčenie jednej nohy, to sú dôležité drobnosti, ktoré keď si uvedomíme a cielene ich budeme odstraňovať, tak výsledky na seba nenechajú dlho čakať.

Mnohokrát si uvedomíme svoj problém, až keď si ho všimneme na niekom inom. Tak tomu bolo i u jednej našej klientky, ktorá chcela riešiť prevenciu plochých nôh v jej rodine. A popri tom sme začali s jej cvičením. Základom bolo nastavenie tela, správny postoj, postupné uvedomenie si a odstraňovanie naučených zlozvykov, ako bolo odľahčovanie jednej nohy, jednostranné zaťaženie chodidiel, ale i postavenie panvy, či držanie tela. Zvolili sme jednoduché cviky, ktoré mohla praktizovať kedykoľvek počas dňa a výsledok stojí za to. Posun klenby, postavenie päty, krajšie držanie tela, zníženie bolesti chrbtice to sú odpovede na otázku – Prečo venovať pozornosť naším nohám?

Ing. Katarína Furdeková

Pilates lektorka a terapeutka reflexnej masáže chodidiel

Kontaktujte nás

Máte otázky? Neváhajte nás kontaktovať...

Not readable? Change text. captcha txt