Pohyb je Vaša terapia

Vedeli ste, že bolesť chrbtice zasiahne ročne až 40% populácie? A vedeli ste, že je to najčastejšia príčina práceneschopnosti? Zrejme to nie je pre Vás nič prekvapivé. A možno aj mnohí viete, že tieto ťažkosti je možné vyliečiť správne zvoleným pohybom.

Dovoľte mi aby som sa podelila o jeden krásny príbeh o bolesti chrbta z mojej praxe.

Prišla ku mne klientka trpiaca, okrem iného, problémami panvového dna v zmysle inkontinencie.  Usadila som ju na stoličku pri mojom stole a začala sa jej pýtať množstvo otázok ohľadom jej ťažkostí. Popri mojich otázkach na jej zdravotný stav klientka sedela stále bokom, len na jednej polovici zadku. Tak som jej povedala aby sa usadila pohodlne, rovno. Na moje prekvapenie ona nechcela. Lepšie povedané nemohla. Pred zhruba rokom mala totiž pracovný úraz  a odvtedy trpela bolesťami spodnej časti chrbtice, obmedzením pohyblivosti a neschopnosťou vykonávať niektoré bežné denné  aktivity. Ako napríklad sedieť rovno.

A mne v hlave začala blikať kontrolka. Určite je nutné riešiť práve panvové dno, keď si táto pani nevie ani sadnúť vzpriamene?  Po ďalších otázkach som sa dozvedela, že kedysi chodievala cvičiť do fitka, čo už teraz pre veľké bolesti nemôže, že cestovanie je pre ňu nočná mora a mnoho ďalších obmedzení.

Tak som sa rozhodla navrhnúť jej iný druh terapie a diagnostiky a teda zamerať sa najskôr na vyriešenie jej zdravotných ťažkostí s chrbticou. Pani moc neverila, že by sa mohlo niečo zmeniť nakoľko ani lekári jej nevedeli viac pomôcť. Ale chvalabohu si povedala, že to môže skúsiť. A dobre, že skúsila.

Po odobraní podrobnej anamnézy a analýzy vzniku ťažkostí a jej pohybových obmedzení sme sa vrhli na mechanickú diagnostiku pohybov driekovej chrbtice. Podľa očakávaní sme našli obmedzenie pohybu do niekoľkých smerov a celkom jasný obraz o pohyboch, ktoré jej bolesti provokujú a ktoré naopak znižujú.

Na základe toho sme začali hľadať najvhodnejšiu pohybovú liečbu ktorá by redukovala alebo odstraňovala jej bolesti a zväčšovala rozsah pohybu. No a najmä, ktorá by jej dovolila opäť sedieť vzpriamene a vrátiť sa do fitness centra.

Div sa svete, našli sme. Našli sme cvik. Áno len jeden, ale za to ho vykonávala niekoľko krát denne. Po mesiaci bola schopná usedieť niekoľko minúť vzpriamene a po dvoch sa vrátila opäť k svojmu obľúbenému cvičeniu vo fitness centre. Dokonca bola schopná precestovať vlakom zo Žiliny do Košíc ( čiže asi 3 hodiny v sede vo vlaku) bez výraznej bolesti v driekovej časti chrbtice a bez nutnosti sedieť na jednej polke zadku.

Verím, že príbeh tejto pani pomôže Vám, ktorí ešte pochybujete nad pohybovou liečbou.  A pamätajte – až 50% klientov s chronickou bolesťou sa môže vďaka správne vybranému pohybovému režimu zlepšiť alebo vyliečiť z bolestí chrbtice.

Mgr. Lucia Rolčeková, Cert.MDT

Fyzioterapeut a pohybový špecialista

Kontaktujte nás

Máte otázky? Neváhajte nás kontaktovať...

Not readable? Change text. captcha txt